Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Get Adobe Flash player

Co to cyberprzemoc?

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 

Cyberprzemoc


Cyberprzemoc – przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych wykorzystuje różne funkcje Internetu, jak np.: poczta elektroniczna, czaty, komunikatory, strony internetowe, blogi, serwisy społecznościowe itd. oraz przyjmuje różne formy: nękanie, straszenie, szantażowanie z użyciem sieci, publikowanie lub rozsyłanie ośmieszających, kompromitujących zdjęć, filmów oraz podszywanie się w sieci pod kogoś wbrew jego woli. W tradycyjnym podejściu do dzieci i młodzieży w Internecie młodzi internauci byli ukazywani zazwyczaj jako ofiary negatywnych konsekwencji rozwoju technologii informacyjnych. Ostatnie doniesienia medialne oraz zgłoszenia do organizacji specjalizujących się w bezpieczeństwie internetowym (Helpline.org.pl) ukazują nowe spektrum zjawisk funkcjonowania młodych ludzi w sieci – zachowań agresywnych i antyspołecznych, których młodzi ludzie są nie tylko ofiarami i świadka-mi, ale przede wszystkim sprawcami. Ogromny zasięg wirtualnej nagonki wskazuje na konieczność analizy zjawiska cyberprzemocy i poznania jej przyczyn w celu podjęcia skutecznych działań profilaktycznych. Przyczyn występowania zachowań wrogich w sieci możemy dopatrywać się natomiast w cechach internautów, których większość stanowią młodzi ludzie, oraz w specyfice medium, jakim jest Internet.

Jak rozumieć cyberprzemoc?


Jeśli młody człowiek podejmuje działania o charakterze cyberprzemocy, ośmieszając, nękając czy poniżając inne-go, jego zachowanie godzi w społeczną zasadę, która mówi, że należy szanować innych. Motywacja do stosowania cyberprzemocy przez młodych ludzi związana jest z czynnikami rozwojowymi. Chcąc zrealizować potrzebę przynależności dążą do tego, by być atrakcyjnym dla grupy lub silnej postaci w grupie. Potrzeba akceptacji przez rówieśników lub ze strony silnej i/lub atrakcyjnej jednostki w grupie powoduje, iż młody człowiek nie uruchamia swojej oceny moralnej, tylko naśladuje działania grupy lub jednostki, nawet jeśli łamią one społecznie akceptowane normy. Innym ważnym czynnikiem sterującym zachowaniem młodych ludzi jest obawa przed byciem ofiarą. Aby nie zostać ofiarą, przyjmuje się rolę sprawcy. Sprawca ma siłę, moc, nie boi się, budzi poczucie zagrożenia u innych.